Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

NEWS

- All details on our tennis school for the 2017-2018 season are in the Forms section!

 

- Guide on how to reserve a tennis court, can be found in the Forms Section

 

Current Ranking/Classement actuel 01.08.2017: http://www.flt.lu/classement

List of the "Centres Médico"

  

Performances of our players:

  • Nordstad - Outdoor Nordstad Open

        Laurence Mousel finalist - Doubles Dames 2.1

        Stanislas Chou finalist - Hommes 4.4

  • Junglinster - Tournoi International Senior

        Larissa Wilwert winner - Dames 3.1

        Elina Paunio finalist - Dames 3.1

  • Schieren - Tournoi National Marcel Nilles

        Larissa Wilwert winner - Dames 2

  • FLT Outdoor 2017

        Larissa Wilwert finalist - Dames 2.1

        Benjamin Mills finalist - Hommes 5.1

        Sidsel Pedersen finalist - Doubles Dames 4.1

  • Arquebusiers - BGL BNP Paribas Summer Cup

        Claudine Thiry winner - Dames 3

        Claudine Thiry finalist - Dames 35+ 1.Elite

  • Contern - Mutfert Open

        Larissa Wilwert finalist - Dames 3

  • Nordstad - Tournoi d'été

        Julie Ransquin winner - Dames 4.4

  • Pétange - Summertournoi pour Jeunes et Seniors

        Nabil Benabadji finalist - Hommes 5

        Zuzanna Majikova finalist - Dames 5    

  • Walferdange - Uelzecht Tournoi

        Evie Roos winner - Dames 45+ 1.Elite

        Larissa Wilwert finalist - Dames 2.2

  • Junglinster - Tournoi International Jeunes

        Patrick Daniel Böckem Calva finalist - U8

  • Junglinster - Tournoi International Seniors+

        Evie Roos winner - Dames 45+ 1.Elite

  • Dudelange - 1. Outdoor Tournoi de la saison 2017

        Laurence Mousel winner - Dames 4.1

  • Championnats de Luxembourg Indoor 2017

        Larissa Wilwert winner - Dames 3

        Claudine Thiry & Evie Roos winners - doubles 45+ 1.Elite

        Alexandre Sitek finalist - Hommes +35 1.Elite

        Claudine Thiry finalist - Dames 45+ 1.Elite

        Elaine Whitworth & Tanja Sünnen finalists - doubles 45+ 1.Elite

        Tanja Sünnen finalist - Dames 2

        Evie Roos finalist - Dames 35+ 3.1

        Tanja Sünnen & Guy Wohlfart finalists - mixed doubles 4

  • Sandweiler - Coupe Pascal Bamberg

        Paul Medernach winner - Hommes 2.1

        Claudine Thiry finalist - Dames 2.2

        Elina Paunio winner - Dames 5.1

  • Nordstad - Tournoi du 2e anniversaire

        Larissa Wilwert winner - Dames 3.1

  • Steinfort - Tournoi de Carnaval

        Elina Paunio winner - Dames 5.1

        Tanja Sünnen winner - Dames 1.Elite

  • Belvaux - Challenge Nico Hoffmann

        Claudine Thiry finalist - Dames 2.1

  • Arquebusiers - Arnold Kontz Group Challenge 2017 

        Alexandre Sitek winner - Hommes +35 1.Elite

  • Steinfort - Tournoi d'hiver 2017

        Riccardo Bovolin finalist - Hommes 2.1

        Elina Paunio finalist - Dames 4.1

  • Diekirch - Tournoi National Indoor 2017

          Larissa Wilwert finalist - Dames 2.1

  • Capellen - Tournoi de Noël 2016

         Larissa Wilwert finalist - Dames 3.1 

  • Steinfort - Tournoi de Noël 2016

        Charlotte Ransquin finalist - Dames 3.1

  • Indoor Nordstad Open 2016  

        Larissa Wilwert winner - Dames 3.1

  • Steinfort - Tournoi de Novembre 2016

        Paul Medernach winner - Hommes 1.Elite

  • Howald - Tournoi de la toussaint 2016

        Tanja Sünnen winner - Dames 45+ 1.Elite 

        Amy Heck winner - Dames 45+ 4.1        

        Evie Roos finalist - Dames 45+ 1.Elite 

 

For any questions concerning the tournaments (inscription, rankings,..) please contact our trainers.